اخبار

تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان چیست؟

تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان چیست

یکی از سرویس های محبوب پخش موسیقی اسپاتیفای است که احتمالا با آن آشنایی دارید. این اپلیکیشن، امکانات متنوعی برای پخش و لذت بردن از موسیقی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و هم اکنون بیش از 500 میلیون نفر کاربر فعال دارد که در نوع خود بی نظیر است. برای استفاده از امکانات اسپاتیفای، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. استفاده از امکانات اولیه اسپاتیفای رایگان است ولی برای بهره بردن از همه قابلیت های این اپلیکیشن، باید اشتراک های حرفه ای اسپاتیفای را تهیه فرمایید. اشتراک حرفه ای اسپاتیفای با عنوان اسپاتیفای پرمیوم شناخته می‌شود و ما در این مطلب، می‌خواهیم ببینیم که تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان چیست؟ آیا ارزش دارد که برای خرید اکانت پرمیوم اسپاتیفای هزینه کنیم یا خیر؟

برای تهیه اکانت اسپاتیفای می توانید خرید اکانت اسپاتیفای را وارد شوید.

یکی از راه های کسب درآمد اسپاتیفای، از طریق فروش اشتراک به کاربران خود است. برای اینکه کاربران به خرید اشتراک های حرفه ای تشویق شوند، بسیاری از قابلیت ها را در نسخه رایگان ارائه نمی‌دهد. پس در همین ابتدا باید گفت که قطعا اسپاتیفای پرمیوم برای شما لذت بیشتری خواهد داشت تا اسپاتیفای رایگان. اسپاتیفای به خاطر اینکه بتواند درآمد خود را از طریق اسپاتیفای رایگان هم بدست آورد، به تبلیغات روی آورده است، بدین صورت که با هر چند بار پخش موسیقی، باید یکبار تبلیغ ببینید و برای برخی از افراد، این تبلیغات آزار دهنده است. تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان به همین جا ختم نمی‌شود و ما در ادامه به طور مفصل، به بررسی کامل این موضوع پرداخته ایم. پس با ما تا انتهای این مطلب، همراه باشید.

برای خرید اشتراک حرفه ای پرمیوم، باید 9.99 دلار پرداخت نمایید. همچنین اکانت خانواده اسپاتیفای با 14.99 دلار وجود دارد که به شما امکان اتصال همزمان 6 اکانت را می‌دهد. البته برای دانشجویان، تخفیف 50 درصدی برای خرید اشتراک پرمیوم وجود دارد و آنها می‌توانند با صرف هزینه 4.99 دلاری، صاحب اشتراک حرفه ای در اسپاتیفای شوند. به نظر شما آیا، اشتراک پرمیوم ارزش خرید دارد یا خیر؟ با خواندن ادامه این مطلب، پاسخ دادن به این سوال آسان تر خواهد بود.

قیمت پلن های اسپاتیفای

نقد و بررسی تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان؛

وقتی از اسپاتیفای رایگان استفاده می‌کنید، چند چیز وجود دارد که ممکن است خوشایند کاربران نباشد و البته اسم آن هم رایگان است و نباید توقع خیلی زیادی داشت:

 • وجود تبلیغات آزاردهنده؛

یک از تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان، در نمایش و عدم نمایش تبلیغات است. همانطور که در ابتدای این متن هم گفتیم، اسپاتیفای برای کسب در آمد از اشتراک رایگان، مجبور است که به کاربران تبلیغات نمایش دهد. برای همین، هر چند بار که موسیقی گوش می‌دهید، با یک تبلیغ مواجه خواهید شد و باید تا انتها، تبلیغ را مشاهده کنید. این تبلیغات آنقدر زیاد است که به زعم برخی افراد، آزاردهنده به شمار می‌رود.

 • کیفیت پایین پخش موزیک؛

یکی از محدودیت های موجود در نسخه رایگان اسپاتیفای، کیفیت پایین پخش انواع موزیک است. شما در نهایت با کیفیت 160 می‌توانید به موزیک ها گوش دهید. این موضوع وقتی مشخص می‌شود که می‌خواهید از هندزفری استفاده کنید یا آهنگ را در ماشین خود پخش نمایید.

 • عدم نمایش برخی موزیک ها؛

برخی از موزیک ها این قابلیت را دارند که فقط به کاربران پرمیوم نمایش داده شوند. اسپاتیفای این امکان را برای خوانندگان فعال کرده است که انتخاب کنند بعد از 14 روز از انتشار آثار هنریشان، نمایش و امکان پخش فقط به کاربران پرمیوم امکان پذیر باشد.

 • عدم وجود برخی از قابلیت های خوب در نسخه رایگان؛

اسپاتیفای برخی از قابلیت ها را برای شنیدن موسیقی با لذت بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که این قابلیت ها در نسخه رایگان دیده نمی‌شود و برای استفاده از آنها، حتما باید دارای اشتراک حرفه ای پرمیوم باشید.

حالا که با یکسری از مشکلات اسپاتیفای رایگان آشنا شدید، برویم تا ببینیم که اسپاتیفای پرمیوم، چه قابلیت های متمایزی برای کاربران ارائه می‌کند؟

تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان در چیست؟ چرا باید اسپاتیفای پرمیوم داشته باشیم؟

اسپاتیفای یکی از بهترین اپلیکیشن های جستجو و پخش موزیک در بین چندین برنامه مطرح جهانی شناخته می‌شود. اما قابلیت جستجو و پخش موزیک، تنها نکته مثبت این برنامه نیست. بلکه قابلیت ها و امکاناتی که در اسپاتیفای وجود دارد، سبب تمایز و برتری آن نسبت به دیگر سرویس های استریم موزیک شده است. البته شما در نسخه رایگان، به اندک قابلیت های اسپاتیفای دسترسی دارید و به همین دلیل، تجربه استفاده از قابلیت های بهترین سرویس استریم موزیک در جهان را نخواهید داشت.

حالا در این بند، تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان را بیان خواهیم کرد تا شما متوجه شوید که نسخه پرمیوم و رایگان تا چه اندازه با هم فرق دارند:

 • قابلیت پخش موزیک با بهترین کیفیت در اسپاتیفای پرمیوم؛

اگر از اسپاتیفای رایگان استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که نهایت کیفیت پخش موزیک تا 160 کیلوبیت بر ثانیه است. اما در نسخه پرمیوم اسپاتیفای، شما می‌توانید هر موزیک و هر قطعه را با کیفیت “Very High” یا 320 کیلوبیت بر ثانیه بشنوید دیگر کیفیت کم موزیک برای شما آزاردهنده نخواهد بود.

اگر شما بخواهید موزیک های اسپاتیفای را در هنگام ورزش یا در هنگام رانندگی گوش دهید، قطعا کیفیت 160 برای شما خوشایند نیست و تجربه خوبی برای شما به جای نخواهد گذاشت. وقتی اسپاتیفای پرمیوم تهیه کنید، گزینه “Very High” که در حالت رایگان قفل است و نمایش داده نمی‌شود، فعال می‌شود و با انتخاب آن، کیفیت پخش موزیک تا 320 کیلوبیت بر ثانیه بالا خواهد رفت.

قطعا افرادی که از موزیک لذت می‌برند، می‌دانند که لذت شنیدن موسیقی با کیفیت بالا چقدر بیشتر است و چقدر می‌تواند در برانگیختن احساسات انسان موثر باشد.

پخش موزیک با بهترین کیفیت در اسپاتیفای

 • عدم وجود تبلیغات آزار دهنده در اسپاتیفای پرمیوم؛

یکی از نکات مثبت در اسپاتیفای پرمیوم که کاملا مشهود است، عدم وجود تبلیغات است. شما با خرید اشتراک پرمیوم اسپاتیفای، از شر نمایش تبلیغات آزار دهنده راحت خواهید شد و دیگر نیازی نیست با هر چند بار پخش موزیک، مجبور باشید یکبار هم تبلیغات اسپاتیفای را تماشا کنید.

در اسپاتیفای رایگان، برخی از این تبلیغات به گونه ای طراحی شده اند که آزار را برای افراد بیشتر کنند. مثلا برخی از آنها دارای صداهای گوش خراش مثل صدای بوق هستند و این مورد برای اینکه شما به خرید اکانت پرمیوم اسپاتیفای روی بیاورید، موثر عمل می‌کند.

علاوه بر اینکه نمایش تبلیغات آزاردهنده است، شما برای دیدن هر تبلیغ، در حال مصرف اینترنت خود هستید. آهنگ ها به خودی خود حجم زیادی مصرف نمی‌کنند، اما وجود تبلیغات ویدئویی و تصویری، باعث هدر رفت بسته اینترنت شما خواهد شد. پس عدم نمایش تبلیغات، یکی دیگر از تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان محسوب می‌شود.

 • امکان رد کردن آهنگ ها در اسپاتیفای پرمیوم؛

در اسپاتیفای رایگان، برای رد کردن آهنگ هایی که دوست ندارید هم محدودیت وجود دارد. بدین صورت که اگر شما لیستی را برای پخش انتخاب کنید، اسپاتیفای شروع به پخش از آن لیست می‌کند و شما فقط 6 بار می‌توانید آهنگ هایی که دوست ندارید را رد کنید و به آهنگ بعدی بروید. این مورد هم از آن موارد آزار دهنده در اسپاتیفای به شمار می‌رود که خیلی ها آن را ناخوشایند می‌دانند.

اما در اسپاتیفای پرمیوم، همچین چیزی وجود ندارد و شما به راحتی هر آهنگی را که دوست نداشته باشید، می‌توانید رد کنید و به آهنگ بعدی بروید. به نظر می‌رسد تا به حال، اسپاتیفای شما را قانع کرده باشد که بخواهید از نسخه پرمیوم بهره ببرید.

این قابلیت در اسپاتیفای، تحت عنوان “Skip” شناخته می‌شود. البته در اسپاتیفای رایگان، امکان رد کردن برخی از آهنگ ها در آلبوم ها و پلی لیست ها وجود دارد، اما تعداد آهنگ هایی که می‌توانید رد کنید محدود است و برخی از آهنگ ها هم هستند که جزء آن محدودیت نیستند و آنها هم تعدادشان نهایت 15 است و باید جزء آهنگ هایی باشند که برای لیست “Made for You” در صفحه اصلی برنامه انتخاب کرده اید. این در حالی است که هیچ محدودیتی برای رد کردن آهنگ ها در اسپاتیفای پرمیوم وجود ندارد.

 • امکان دانلود و پخش آفلاین در اسپاتیفای پرمیوم؛

از تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان که باید به آن اشاره کرد، امکان دانلود و پخش آفلاین موزیک است. در اسپاتیفای رایگان، حتی اگر موزیک ها را به پلی لیست خود اضافه کنید، این امکان را ندارید که آنها را دانلود کرده و به صورت آفلاین گوش دهید. یعنی برای هر بار گوش دادن و شنیدن آهنگ مورد علاقه خودتان، باید اینترنت مصرف کنید و آن را به صورت آنلاین بشنوید. افرادی که نگران مصرف اینترنت در اسپاتیفای هستند، بدانند که با وجود پخش آنلاین موزیک و همچنین نمایش تبلیغات، مصرف اینترنت بیشتری خواهند داشت.

اما نکته دیگر و مثبت در اشتراک اسپاتیفای پرمیوم، این است که برای هر آهنگ، امکان دانلود وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید آهنگ های مورد نظر خود را دانلود کنید. البته این دانلود، فقط در اسپاتیفای انجام می‌شود و می‌توانید درون خود برنامه به صورت آفلاین و بدون صرف اینترنت، به آهنگ ها گوش دهید.

امکان دانلود در اسپاتیفای پرمیوم

قطعا با امکان پخش آفلاین آهنگ ها، وقتی در جاهایی هستید که دسترسی به اینترنت امکان پذیر نیست یا به هر دلیلی اینترنت ندارید، از نعمت گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه خود محروم نخواهید شد.

بنابراین تفاوت عمده دیگری که در مقایسه اسپاتیفای پرمیوم و رایگان می‌توان به آن رسید، امکان پخش آنلاین موزیک ها است. اگر چه موسیقی در دستگاه شما دانلود نمی‌شود، اما به لطف این ویژگی، برای پخش مجدد موسیقی ها، نیازی به اینترنت نخواهید داشت و پخش به صورت آفلاین هم انجام خواهد شد.

 • امکان مشاهده متن آهنگ در اسپاتیفای پرمیوم؛

یک ویژگی ترغیب کننده دیگری که در اسپاتیفای پرمیوم وجود دارد، ویژگی “Lyrics” است. برخی از آهنگ های خارجی که به خاطر ریتم و آهنگشان آنها را می‌پسندیم، می‌خواهیم بدانیم که خواننده دقیقا چه می‌خواند. اگر شما به زبان خواننده واقف نباشید، نمی‌توانید تشخیص دهید که چه کلماتی در شعر آهنگ به کار رفته است و در نتیجه معنی حرف های او را تشخیص نخواهید داد. برای همین، باید بگردید تا متن آهنگ و شعر را در جایی پیدا کنید. اما این نوید را به شما می‌دهیم که با تهیه اشتراک پرمیوم در اسپاتیفای، این امکان برای شما فعال می‌شود که بتوانید متن هر آهنگ را هم ببینید.

البته، این ویژگی برای همه آهنگ ها فعال است، ولی اگر در اشتراک پرمیوم این ویژگی برای یک آهنگ دیده نشد، به این معنی است که متن آهنگ برای این موزیک در دسترس نیست و منتشر کننده یا آرتیست، آن را ارائه نکرده است.

مشاهده متن آهنگ در اسپاتیفای پرمیوم

برای اینکه بتوانید متن و شعر هر آهنگ را در اسپاتیفای مشاهده کنید، فقط کافی است روی نوار پیش نمایش یا نوار پخش موزیک ضربه بزنید تا موزیک به صورت تمام صفحه شود. حالا در انتهای صفحه، می‌توانید یک کادر با عنوان “Lyrics” مشاهده فرمایید. با ضربه زدن به آن، می‌توانید متن آهنگ را مشاهده فرمایید.

قابلیت مشاهده متن آهنگ ها در اسپاتیفای، قابلیت خوبی است که در سال های اخیر به اسپاتیفای اضافه شده و پخش موزیک را با امکانات خود برای کاربران، لذت بخش تر نموده است. قبلا برای اینکه متن آهنگ را پیدا می‌کردید، باید اسم اهنگ را در پلتفرم های دیگری مثل گوگل جستجو می‌کردید ولی حالا بدون خروج از برنامه به آن دسترسی خواهید داشت.

قابل توجه اینکه ویژگی “Lyrics” در اسپاتیفای رایگان فعال نیست و فقط در اسپاتیفای پرمیوم و نسخه های پولی اسپاتیفای در دسترس خواهد بود.

 • ویژگی حالت خودرو در اسپاتیفای پرمیوم؛

یکی از قابلیت های جالب اسپاتیفای، وجود حالت خودرو “Car mode” است. این حالت در نسخه رایگان وجود ندارد و در نسخه پرمیوم دیده می‌شود. در واقع قابلیتی که تحت عنوان حالت خودرو در اسپاتیفای تعبیه شده است، هدفش گوش دادن موزیک در حالت رانندگی با حواس پرتی کمتر است. یعنی با فعال کردن این قابلیت، رابط کاربری اسپاتیفای تغییر می‌کند و به یک محیط پخش موزیک تبدیل می‌شود که فقط دارای دکمه های جلو، عقب، پخش و نحوه پخش موزیک است. همچنین برای جستجوی موزیک، می‌توانید به صورت صوتی اقدام فرمایید.

حالا این قابلیت در نسخه رایگان دیده نمی‌شود و فقط در نسخه اسپاتیفای پرمیوم می‌توانید به درستی از این قابلیت استفاده کنید. در تنظیمات اسپاتیفای پرمیوم، یک گزینه اختصاصی با عنوان “Car” وجود دارد که با زدن آن، وارد تنظیمات حالت خودرو می‌شوید. اگر این گزینه “Car Mode” را در این بخش فعال کنید، هر وقت که وارد ماشین خود می‌شوید، از طریقی اسپاتیفای حضور شما در خودرو را تشخیص خواهد داد ( مثلا از طریق اتصال به بلوتوث خودرو) و این حالت فعال خواهد شد. یعنی در حالت معمولی، ظاهر تغییر نمی‌کند و بلافاصله بعد از سوار شدن در خودرو، رابط کاربری برای شما تغییر خواهد کرد تا برای گوش دادن به آهنگ ها، حواستان در حین رانندگی، پرت نشود.

ویژگی حالت خودرو در اسپاتیفای

 • قابلیت “Crossfade” در اسپاتیفای پرمیوم؛

از دیگر تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان در این است که شما می‌توانید قابلیتی به نام پخش بی وقفه موسیقی را فعال نمایید. این ویژگی که فقط در اسپاتیفای پرمیوم از آن استفاده کنید، همراه با قابلیتی به نام “Crossfade” لذت پخش موزیک بی وقفه را برای شما دوچندان می‌کند. اما این قابلیت چیست و چه می‌کند؟

هر موسیقی یا آلبومی که پخش آن تمام شد، شما باید دوباره گوشی خود را دست بگیرید و آلبوم یا موزیک دیگری را برای پخش انتخاب نمایید. اما در قابلیت پخش خودکار، بی وقفه، موزیک ها پشت سرهم پخش می‌شوند و دیگر نیازی نیست بعد از پایان هر موزیک، موزیک بعدی را پلی کنید. قابلیت “Crossfade” در حالت پخش خودکار و پشت سرهم، این امکان را فراهم می‌کند که چند ثانیه پایانی آهنگ در چند ثانیه ابتدایی آهنگ بعدی محو شود. اگر شما به آهنگ های میکس پشت سرهمی خواننده ها که برخی از هنرمندان ایرانی آن را منتشر می‌کنند گوش داده باشید، می‌دانید که قبل از رفتن به آهنگ بعدی، قسمتی از آن با سطح صدای کم روی آهنگ قبلی پخش می‌شود و رفته رفته آهنگ قبلی محو می‌گردد.

قابلیت پخش بی وقفه در اسپاتیفای

شما با فعال کردن این قابلیت می‌توانید زمان برای آن تعیین کنید. اگر عدد آن را روی 12 بگذارید، یعنی وقتی 12 ثانیه به پایان آهنگ زمان باقی مانده است، محو صورت می‌گیرد و آهنگ بعدی رفته رفته پخش می‌شود.

قابلیت جذابی که برای استفاده از آن، باید حتما اشتراک پرمیوم اسپاتیفای را تهیه نمایید و در اسپاتیفای رایگان نمی‌توانید از آن بهره ببرید.

 • امکان پخش کامل آلبوم ها در اسپاتیفای پرمیوم؛

وقتی یک آلبوم جدید انتشار پیدا کند، می‌خواهید به طور کامل به همه آهنگ های موجود در آن گوش کنید، اما اگر از نسخه رایگان موبایل استفاده می‌کنید، فقط قادر خواهید بود به 30 ثانیه ابتدایی آن گوش کنید. حالا با تهیه اشتراک پرمیوم، برای گوش دادن به هر آلبومی، دیگر درگیر محدویت ها نخواهید بود.

امکان پخش کامل آهنگ ها در هر آلبوم، از دیگر ویژگی های اسپاتیفای پرمیوم است که در تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان باید آن را بیان می‌کردیم.

 • امکان دسترسی به بیش از 80 میلیون موسیقی در اسپاتیفای پرمیوم؛

همانطور که در ابتدا هم به آن اشاره کردیم، در اسپاتیفای رایگان، برخی از موسیقی ها ممکن است از دید شما مخفی بماند و فقط 14 روز اول از زمان انتشار، برای عموم رایگان خواهد بود. بعد از آن، برای شنیدن همین موزیک ها باید از نسخه پرمیوم استفاده کنید چون آرتیست برای کسب درآمد بیشتر خود، اشتراک آن را در اسپاتیفای رایگان، غیر فعال کرده است.

اما با خرید اسپاتیفای پرمیوم، شما می‌توانید به همه آهنگ های موجود در این برنامه دسترسی داشته باشید. میلیون ها قطعه موزیک و همچنین آهنگ بی کلام و پادکست، به صورت نامحدود برای شما قابل دسترس خواهند بود و در هر زمان که بخواهید می‌توانید از شنیدن آنها لذت ببرید.

 • رفع محدودیت ها و خطاها در اسپاتیفای پرمیوم؛

اسپاتیفای رایگان، یکسری محدودیت هایی دارد که اگر از حیطه آنها خارج شوید، ممکن است با خطاهایی مواجه شوید. مثلا یکی از این خطاها، خطای 14 روز اسپاتیفای است. در نسخه رایگان، وقتی آی پی کشور شما در حین استفاده از برنامه تغییر کند، اسپاتیفای به شما اعلام می‌کند که فقط 14 روز می‌توانید در کشور خارجی از اسپاتیفای رایگان بهره ببرید. وقتی این 14 روز به پایان برسد، وقتی برنامه را باز می‌کنید، با خطا 14 روز مواجه خواهید شد و باید آی پی کشور خود را با آی پی که در هنگام ثبت نام برای خود ثبت کرده اید، یکسان سازی نمایید. حالا برخی از افرادی که از نسخه رایگان استفاده می‌کنند، از حل کردن این مشکل عاجز هستند و چاره ای جز خرید اشتراک پرمیوم اسپاتیفای نخواهند داشت.

اما در اشتراک پرمیوم اسپاتیفای، این دست خطاها به هیچ عنوان دیده نمی‌شود، چون شما محدودیتی برای دسترسی به امکانات اسپاتیفای نخواهید داشت و به راحتی و بدون دردسر می‌توانید از اسپاتیفای بهره ببرید.

همچنین در نهایت باید گفت یکسری ویژگی های فانتزی و جذاب در اسپاتیفای پرمیوم وجود دارد که شما در اسپاتیفای رایگان از داشتن آنها محروم هستید. این ویژگی ها که در حین برنامه به آن پی خواهید برد، به شما برای لذت بردن از شنیدن موزیک، کمک بیشتری خواهند کرد. تا به اینجا با بیان 10 تا از تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان، به شما اثبات کردیم که چرا اسپاتیفای پرمیوم بهتر است.

اما خیلی از افراد هستند که نگران هزینه های خرید اشتراک پرمیوم اسپاتیفای هستند. اما مژده به شما اینکه، در سایت خرید اکانت اسپاتیفای، می‌توانید به راحتی و با قیمت های ریالی اقدام به خرید انواع اشتراک های پولی و ماهانه اسپاتیفای نمایید. علاوه بر آن، با خرید اشتراک از سایت “خرید اکانت اسپاتیفای” دیگر تحریم ها معنی ندارد و شما مانعی برای تهیه اشتراک اسپاتیفای نخواهید داشت. لازم به ذکر است که تمامی خرید های شما تضمین می‌شوند و اکانت های معتبر اسپاتیفای حتی با ایمیل خودتان، در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نتیجه گیری

تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان، زیاد هستند و بیان همه آنها نیازمند زمان بیشتری است و در یک مقاله نمی‌گنجد. اما این مفهوم را می‌رساند که برای لذت بردن بیشتر از موزیک و همچنین استفاده از همه امکانات اسپاتیفای که به عنوان یک سرویس استریم موزیک برتر در دنیا شناخته می‌شود، باید اشتراک اسپاتیفای پرمیوم را تهیه نمایید.

تفاوت های اسپاتیفای پرمیوم و رایگان در عدم نمایش تبلیغات، کیفیت بیشتر پخش موزیک، دسترسی به رادیو، امکان دانلود و پخش آفلاین موزیک، امکان مشاهده متن آهنگ، کنترل های بهتر در پخش موزیک، حالت خودرو، امکان رد کردن موزیک ها و غیره خلاصه می‌شود.

نویسنده

admin3

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *